Amikor keresgéltem következő "áldozatom" után, egyszer csak úgy pofon csapott a felismerés, hogy még most is keverem a kezeimet. Hát bakker, egy olyan zsenit képtelenség kihagyni a dobosok bemutatásából mint Trilok Gurtu. A Percussion világában a neve mára már ikonként cseng, bár Trilok elmondása szerint még nagyon sok mindent nem játszott el.
Trilok, 1957-ben született Mumbai-ban (akkori nevén Bombay), de tehetségét csak nagyon lassan tudta világhírnévre váltani. A kezdeti nehézségek után, számos világklasszis zenész mellett tette le névjegyét, és lett az ütősvilág egyik meghatározó személyisége. Ha neveket kéne felsorolni, akkor elsőként mindenképp John McLaughlint kell megemlítenem aki triójában hozzásegítette a komoly szakmai hírnévhez. Trilok ezek után olyan klasszikus „jazzistákkal” is játszott mint Joe Zawinul, Jan Garbarek, Don Cherry, Bill Evans, Pharoah Sanders, vagy Dave Holland. Az említett urak Trilok játékát annyira megkedvelték, hogy több közös formációba is meghívták. Játékstílusában mélyen gyökerezik az indiai hagyomány, így nem meglepő, hogy számos együttműködés jött létre azóta az indiai zenész világ krémjével is.
Trilok Gurtu génjeiben hordozza a ritmust, és a zenét. Nagyapja neves gitáros volt, édesanyja elismert énekes, így biztos irányt vett kisgyermek korától a sorsa. A zenész szinte az anyatejjel együtt szívta magába a ritmust. Az állandó gyakorlás, és a zenével átitatott környezet, hamar megtette hatását. Egyik meghatározó fordulópontja életének Európába költözése volt, ahol a Jazz zenébe megmerítkezve zeneileg kiteljesedhetett. Első próbaként a neves trombitás Don Cherry (Neneh Cherry apja) oldalán vett részt egy világkörüli turnén, ahol különleges játékstílusával nagy feltünést keltett a halgatóságban.
1988-ban járunk, amikor is a 31 éves Trilok megjelentette második nagyobb sikereket elért lemezét "Usfret" címmel. A lemez az ázsiai ritmusok és stílusok rajongóinak kedvencévé vált. Olyan akkoriban még csak szárnyaikat bontogató zenészek és zenekarok számítják mérföldkőnek Trilok első lemezét mint a londoni Talvin Singh, az Asian Dub Foundation és Nitin Sawhney.
A '88-as év arany évnek számit Trilok életében. Ekkor találkozik a Mahavishnu Orchestra vezetőjével John McLaughlinal, aki az elkövetkező négy évben igen fontos szerepet oszt ki neki a John McLaughlin Trioban.
1993-ban Trilok saját triójával egy turnén mutja be ötödik "The Crazy Saint" albumát, amin nem csak Joe Zawinul, hanem Pat Metheny is játszik. Különlegesen finom indiai ritmusaival, és az indiai énekkel megfűszerezett modern jazzes és rockos számaival, valamint egyedülálló játékstílusával teljesen ismét ámulatba ejti közönségét. Mondjuk úgy, ettől kezdve "ráharaptak" Trilok játékára, és a következő években a kvartettre bővült zenekarral Amerikai és Európai koncertkörutakon vesz rész.
Előadásai rendszeressé válnak. Évről-évre látogatója és népszerű előadója számos európai és amerikai városnak; csapata a The Glimpse 1996-ban alakult, amely India zenei gyökerekből táplálkozik. A késő 90-es években a világ szinte minden pontját bejárják egyedi stílusukkal, és olyan zenei megasztárokkal lépnek fel egy szinpadon mint Bob Dylan, Eric Clapton, a REM, valamint több World Music sztárral, mint Youssou N'Dour, Baaba Maal, Cesaria Evora és Salif Keita. Trilok 1998-tól megjelent albumai a "Kathak", "African Fantasy" és "The Beat of Love" már a World Music irányába mutatnak. Az új irányt vett előadó mellé csatlakoznak olyan újhullámos Világzenei előadók, mint Neneh Cherry.
Trilok Gurtu dobjátéka nem csak hangzásban, de szinpadképben is eltér a hagyományostól. Játék közben dobszék helyett egy félig térdelő helyzetben helyezkedik el a padlón, és használja az alacsony dobszerkóját, amin különleges lábgépek és hagyományos indiai ütőhangszerek is megtalálhatóak. Gurtu egyedülálló hangfestő hangszerei közé tartozik például egy vödör, tele vízzel.
Az utóbbi tíz év történései dióhéjban:
2000-ben és 2001-ben tovább erősíti a Világzenei vonalat, és olyan különleges vendégekkel bővíti eddig sem szerény listáját mint Nitin Sawhney, Angelique Kidjo, Wally Badarou, John McLaughlin, Pharoah Sanders, Lalo Schifrin, Gilberto Gil, Bill Laswell és Annie Lennox.
2002-ben jelentős mérföldkőhöz ér Trilok Gurtu élete. A nagyfokú külföldi elismerésnek hála jelölik a BBC World Music Awards és az EMMA díjaira. További fontos koncerteket ad a Londoni Hyde Parkban, a Királynő 50 évfordulóján is.
2003-ban több mint 50 előadást tart a világ minden táján kvartett, trió-és szóló formátumban. Ebben az évben lép fel a Párizsi Cité de la Musique-ban, ahol vendége volt Shankar Mahadevan, Robert Miles, Kudsi Erguner, Hassan Harkmoun és Dave Holland. A Koppenhágai Ázsia fesztiválon pedig együtt játszik Samul Norival (koreai dobos) és a Huun Huur Tu-val.
2004-ben egy 25 állomásos koncertunéval lepi meg a Francia közönséget, és ezzel egyidőben jelenteti meg tizennegyedik cd-jét "Broken Rhythms" néven. Az album felvételeinél a nemrég megismert Huun Huur Tu mellett mint gitáros Gary Moore is segétkezett. A lemezt amerikában is kirobbanó siker övezi. San Francisco-ban 20.000 néző előtt játszik az életvidám, ritumusőrült Trilok Gurtu.
A Percussion királya - Trilok Gurtu
2010.05.20. 16:32 :: Giovanni Gatto
4 komment
Címkék: életrajz percussion dobos trilok gurtu ütősök
A bejegyzés trackback címe:
https://dobklinika.blog.hu/api/trackback/id/tr762018391
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Tökibá 2010.05.20. 22:00:39
Tán megemlíthető lett volna, hogy járt már nálunk, játszott együtt pl. Babossal (gondolom, a Szerző még csak nem is látta, hallotta), stb.
Ez így csak egy műanyag cucc, külföldi írás(ok) magyarra fordítása..
Ez így csak egy műanyag cucc, külföldi írás(ok) magyarra fordítása..
Rántott máj (törölt) 2010.05.20. 23:41:30
És? Én köszönöm a szerzőnek a munkát, amit a hozzászólásba ölt. Nekem pl. nagyon sok hasznos információval szolgált.
Giovanni Gatto · http://dobklinika.blog.hu 2010.05.21. 08:55:23
A szerző csak olyan művészről ír, akit még sose hallott. El se hittem volna, hogy ezt bárki is másként gondolnád.
Giovanni Gatto · http://dobklinika.blog.hu 2010.05.21. 08:57:14
Megjegyezném, hogy a kibicelés helyett lehet ám segíteni a szerzőnek, mert rengeteg dolga van így fél év után.