Üdv a mély havasokból!
Kicsit megkésve bár, de egy eléggé tetemes anyaggal, és egy nagyon összetett kérdéssel találtam magam szemben még jópár héttel ezelőtt. Egyik kommentezőm (balin01) be szeretne szállni a dob bizniszbe, és ezzel kapcsolatban lenne pár kérdése. balin engedélyével íme a kérdés:
szia!
azon töröm a fejem, hogy belépek a "dobbizniszbe"(vagy legalábbis szeretnék magamnak csinálni valami normális dobot). Első lépésként szeretném a festést gyakorolni...mondjuk:leveszem a Basix classic dobomról a fóliát, és valami normális színnel lefestem. Ebben szeretném a segítségedet kérni. Milyen technikával csináljam? vagy festékszóróval? Melyik lesz minőségibb, melyiket ajánlod? Na majd írj valamit:)
előre is köszi!
Először is alapvető kérdéseket mindenképp meg kell válaszolni.
A dobkészítés, mint általában minden hangszerkészítés, igen nagy szakmai jártasságot követel az embertől. Ezért csak nagyon eltökélt szándékú embernek érdemes teljesen az alapoktól dobot építeni. Aki viszonylag felületes tudással, és a neten felelhető videó, képi és szöveges anyagokkal is megelégszik, annak - akár balin01 linkjében is látható - félkész dobtesteken, és alkatrészein keresztül is el lehet érni a kívánt eredményt. Ehhez nem kell más mint gyakorlott kéz, kreativitás, és a különböző fújási és felületkezelési technikák elsajátítása.
Itt a dobklinikán már taglaltuk egyszer igen részletesen a felületkezelési technikákat ezért aki még nem olvasta volna, az korábbi posztunkat visszaolvashatja.
Jó tudni, hogy azért a pácolás és lakkozás nem annyira nehézkes dolog mint ahogy gondoljuk, pláne ha átlépünk azon a nehézkes folyamaton amit a dobtest elkészítése okoz, akkor már csak a pácolás és fújás folyamatára kell koncentrálnunk.
A gyors munkavégzéshez használjunk szeszes alapú fapácot, mert a rövid száradási idő (1-2 óra) után azonnal lakkozható.
A vizes alapú fapác mélyebben szívódik a fába, jobban kihozva annak erezetét. Ennek száradási ideje kb 1 nap, ez utána lakkozható. Ennek további hátránya mint korábban említettük, hogy a vizes felület jobban felhúzza a fa szálait, így érdemes a tényleges pácolás előtt tiszta vizes ruhával átnedvesíteni a pácolandó felületet, hogy inkább így hozza elő a fa szálait, és az ez után pácolt felület már nem hozza fel a szálakat.
Szebb lesz a munkánk eredménye, ha munkavégzésünk során az alábbiak munkafázisok szerint járunk el.
1. tisztítás:
A bevonni kívánt fafelület lehetőleg légszáraz legyen, felületét a portól, a rárakódott szennyeződésektől meg kell tisztítani.
2. a fapác homogenizálása
A fapácot használat előtt rázással, vagy felkeveréssel homogenizálni kell. Célszerű a festéshez szükséges mennyiséget egy edényben összekeverni (összeönteni).
Szükség esetén a munka közben is fel kell keverni az egyenletes színhatás biztosítása végett.
3. első réteg fapác felhordása
Felhordása ecseteléssel, vagy mártással történhet. (száradási idő szeszes pác esetén 1-2 óra, vizes pác használata esetén kb 1 nap)
4. finom csiszolás
Az esetlegesen faszálkásodott felületet finom csiszolópapírral felcsiszoljuk.
5. második réteg fapác felhordása
Újra felkeverjük a fapácot, ecsettel vagy mártással felvisszük a fafelületre, majd száradni hagyjuk
6. finom csiszolás
7. védőréteg felhordása
Száradás és finom csiszolás után mindenképpen használjunk valamilyen bevonatot, ami igazodik a felület igénybevételéhez. Ez lehet viasz, oldószer tartalmú lakk, vizes lakk. stb. (Szebb felület érhető el a lakk szórásával)
Kedves balin01. A fent leírtak alapján így tehát van jó hírem, és rossz is. Sajnos a Basix dobok nem túl híresek a jó minőségű dobtestek gyártásáról. Ettől függetlenül alapos előkészítő munkával viszonylag használható végeredményt kaphatsz. De ez nagyon sokmindentől függ. (pl.: ragsztó átfolyás, áteresztés, repedezettség, illesztési minőségek, palástolás, stb.) Mindezt félretéve nagyon jó esélyed van ha az alábbi lépcsőket betartod:
- Az említett fólia (a szaknyelv ezt palástként használja, és mi most maradjunk is ennél), sok esetben nem csak egymásra van dolgozva, ragasztva, hanem fizikai (nehezen)oldható kötésként, meleg vinil ragasztóval a fa testéhez is hozzá van kötve.
- Ennek előnye, hogy a palást nem csúszik el, hátránya pedig, hogy roncsolás és mélységi ragasztó beívódás nélkül nehezen tudod megúszni a palást mentesítést. Az eltávolítást pengével, finom kézmozdulatokkal, és hajszárítóval lehet a legjobban megoldani.
- Ha az eltávolításon túlestél, akkor a következő lépcsőfokokat kell betartanod.
- A rétegek között található nyílásokat, hibákat, a fafajtának megfelelő furnérral pótolni kell, illetve pácolható, és a fa színének megfelelő fakittel fedni kell.
- Finomodó szemcsézetű csiszolópapírral a felületet át kell csiszolni. Csiszolásnál a szálirányra oda kell figyelni. Száliránnyal keresztbe nem szabad csiszolni!
A többi lépés fent olvasható.
Fújásról a következő posztban.