Sajnos jellemzően a reklámok miatt, csak az amerikai fuszból meccseken a helyszínen tartózkodó szurkolók láthatják a front ensemble, vagy drumline játékát.
Azért ne kedseredjünk annyira el, az elmúlt években jutott nekünk csóró keleti blokknak is csemege. Ilyen egyrészről a 2002-ben mozikba került - popcornal, és nagy adag elhivatotsággal a hangszer iránt - kétszer nézhető drumline is. Ebben játszik a Heroes, Smallville, ER, (lehert spoileres lesz => Private Practice) sztárja Leonard Roberts is. Na jahh. Vigyió itten.
Vagy a jutyúb videómegosztó portál is, ahol rendesen sorakoznak jobbnál jobb kisfilmek. Videó alul.
De mi is az a Drumline?
A Drumline egy úgymond szakaszba tömörült dobos együttes, akik jellemzően különleges zenekari menetben játszanak. A Drumline-okat gimnáziumok vagy főiskolák alapítják, és általában dobosokból, és fúvósokból állítják össze a csapatot. A csapat az általános menetelésen felül, különböző mozgásokat illetve különleges látványelemeket szokott produkciójába beépíteni. A menetben mindig használnak pergő dobokat, basszus (nagy) dobokat, tenor dobokat, és cintányérokat is.
Az egység
A Drumline-ok inkább amerikai - azon belül pedig amerikai footballra specializálódott - zenekarok. Tipikus ütősei pergőn, tenor dobokon (más néven: Quad, Quint Tomokon), basszus dobokon és - ritkábban - cintányérokon játszanak. Az egységben régebben timpanik valamint harangjátékok és xilofonok voltak a jellemzők, de nagyobb együttesek már csak steelpant használtak. Az újkori ütős egységek összetett játékuk miatt viszont inkább már a fent említett felállást használják.
A pergő dobosok vezérként a zenekar élén állnak, dobjaikat hevederrel a nyakukban hordják. A modern játék egyik fontos újítása volt a merev hevederezés, így a dobosok sokkal jobban tudják játékukat kontrolálni, és egyedi stílusjegyekkel megfűszerezni. A dobverőket hagyományos módon, vagy Német fogásban is használják, és játékuk alatt a stílusra jellemző dobverő trükköket is bemutatnak. Játéknál különösen fontos a túlfeszített bőr, hogy a dobverő minél pattogósabban, és gyorsabban járjon a dobon.
A pergődob elemek általában egyszerre szólalnak meg, és mint központi egység adják a Drumline alapritmusát. A pergő dobosok között áll a "központi pergős" a csapat legtapasztaltabb dobosa, aki egységén belül közepén állva adja ki a ritmus és ütemváltási parancsokat, kezdve már a számok elején elhangzó beütésekkel.
A csapat második vonalában elhelyezkedő dobosok tenor (quad, quint, vagy sextet) felsőbőrös dobokon játszanak. Jellemzően négyes illetve hatos dobokból állítják össze felszerelésüket, de olykor három, hét, vagy hétnél több dobot is felszerelnek. A tenor dobok különböző méretűek, és hangszínekre hangoltak, hogy minél inkább ráerősítsenek a csoporton belüli kiegészítő hangzásra. Tenor dobosok egységes ritmusban játszanak, egységes dobverőfogásban. Dobverőik változó hosszúságú hagyományos-, puha-, műanyag-, gumi-, vagy kalapács fejűek is lehetnek, függően a dobok méretétől, mennyiségétől, és fajtájuktól.
A cintányérosok az egység harmadik vonalaként egy pár hevederes bronz crash cintányéron játszanak különböző stílusban. A csoportban a játékosok vagy azonos méretű és típusú-, vagy egymás kiegészítéseként eltérő hangszínű és méretű cineken játszanak. Játék közben a cineket a testük előtt tartják, és egyszerre vagy külön ritmusban játszanak. A cintányéros játéka mellett a pergő dobos is játszhat kísérő- vagy hi-hat cineken, így biztosan jut két pergő dobosra legalább egy cintányéros is. A cintányérosok az egyik leglátványosabb elemei a zenekarnak. Hangszerükkel különböző pörgetéseket, forgatásokat hajtanak végre, nem csekély módon hozzájárulva a vizuális összhatás fokozásához.
Nem utolsósorban negyedik sorként a basszus (nagy) dobosok szerepelnek a csapatban. A csoportban jellemzően öt dobos található. A menetben a leggyakrabban használt hangszínező dob tulajdonképpen kettéosztja a kísérő ütősöket. Az előadott műben a basszus (nagy) dobosok szerepe különálló is lehet, ám mégis a tökéletesen eljátszott basszus (nagy) dobjátékok különbözőségük ellenére is teljes egésznek tűnnek. A dobokat a játékosok a vállukra vetett vastag merev hevederekkel szállítják. Alap felállásban 5 játékos alkotja a csapatot, nagyobb volumenű művek esetén ez a szám kilencre, vagy ennél többre is emelhető.
A front együttes
A front együttesben megtalálható az instrumentális ütőhangszerek telejs palettája. Tartalmazhatja például a marimbát, xilofont, harangjátékot vagy vibrafont, timpanit, cintányért, bongókat, kongákat, kolompokat, tamburint, gong vagy tam-tam dobokat, és számos koncert vagy „world music” ütős hangszereket. Az instrumentális ütőhangszerek lehetnek mechanikusan vagy elektronikusan erősíthetők. Némelyik zenekarban megtalálhatók az ütősök mellett a hagyományos zenekarra jellemző hangszerek is úgy, mint a gitár, basszusgitár vagy a szintetizátor. A legtöbb front zenekar az amerikai futball közvetítéseken az alapvonalon szórakoztatja a közönséget.
És a lenti videók megnézése után te is úgy fogod érezni, hogy csinálni kéne nekünk is egy hasonlót (attól függetlenül, hogy már alakultak ilyen formációk hazánkban):