Egy 25 éve működő hangszerbolt visszatérése a dobosok világába.
Mitagadás sokszor gondolok azokra a régi szép időkre, amikor még 1-2 forint volt egy gombóc fagyi, amikor még nájlon köpenyben kellett menni iskolába, és szívesen mentél le a sarki Bözsi nénihez a boltba kenyeret venni, mert neki biztosan volt hozzád néhány kedves (néha pedig keresetlen :) ) szava. Akinek ezekről az időkről még van emléke, az pontosan tudja mit jelent a „FINKEY” név a dobostársadalomban.
Sokáig nagyon szomorú voltam amikor átrendezkedtek, és gitárokkal kezdtek foglalkozni, de ez már a múlté. Reméljük az a név ami régen sok dobosnak a minőséget és a megfizethető árat jelentette újra olyan régi fényében fogja megjeleníteni a most ÚJRA megnyílt üzletet, mint amire sokunk emlékszik még manapság is.
A régi Finkey hangszer helyén a gitárőrület után újra dobok, és az ütőhangszerek vették át az uralmat. Mikor belépünk a szeptemberben nyitott „DOBOSUDVARBA” a 30-45 éves korosztály dobosainak azonnal beugrik, hogy első dobszereléseiket a 80.-as évek közepén kissrácként a „FINKEY”-nél vették, javíttatták, egy kis műhelyben a Garai térnél.
De ne szaladjunk ennyire előre.
Idősebb Finkey Gábor volt az a mester aki fúrt, szerelt, javított dobokat, ütőhangszereket, és kiegészítőket. Magyarul a kor zenészigényeit szolgálta ki olyan áron, ami még egy átlagos színvonalon élő családnak is megfizethetőnek számított. Szlogenjük is ez volt „Gyártás és javítás, szakszerűen, gyorsan”. És ez tényleg így volt. Akkoriban olyan fogalmak, mint a helpdesk, hotline, support még nem léteztek, de már akkor olyan szolgáltatáscsoportot kaptunk A Finkey-től ami jócskán megkönnyítette a dobolással kapcsolatos mindennapi gondjainkat. Hiszen tudtuk mindig kihez kell fordulni.
Később az üzletbe beszállt a két fiú, Ifj. Finkey Gábor, és Finkey Zoltán is.
A családi vállalkozás innentől egyre ismertebbé vált, ezért elkerülhetetlen volt egy nagyobb, a figyelem középpontjába helyezett bemutatóterem megnyitása is. Így költöztek jelenlegi helyükre a Rákóczi út 60. szám alá az udvarba. (Jól mutatja a minőséget és a felhalmozott tudást az a tény, hogy egy akkoriban még állami vállalatként működő zenebolt a triál - mely a FINKEY boltjával szemben van az udvarban - sem volt képes elnyomni az egyre formálódó családi vállalkozást.)
Az üzlet egyre inkább felfutott. Ha azt mondjuk: AMATI, TAKTON, FINKEY, MEDVECZKI, TAMA, SONOR, ÜVEGLUDWIG, azonnal megdobban a szíve az „öreg” dobosoknak. Az akkori palettán szinte mindegyik márka szerepelt, és az ide betérő vevők (Jómagam is) rendszeresen csemegézhettek a cinek, dobok, kiegészítők között a szakszerű tudással rendelkező eladók segítségével.
Természetesen a kereskedés mellett nem álltak le a fejlesztéssel sem. Elkezdődött az akusztikus dobok fejlesztése, szerelése ”orosz” nyírfából, krómozott réz és
acél alkatrészekből. A kézi készítésű FINKEY dobok ezáltal váltak hírhedten elnyűhetetlenné, és bizton állíthatjuk, hogy a mai napig léteznek „üzembe helyezett” dobok szerte az országban. Egyébként a családi vállalkozás magáénak mondhatja Magyarország első elektromos dobjának fejlesztését, és gyártását is.
Aztán jött a rendszerváltás és az elkerülhetetlen kínai beözönlés. Az olcsó tömegdobok és hangszerek a CENTURY-ik, MAXTON-ok, olyan árversenyre késztették a tulajdonosokat, amit hosszútávon nem lehetett elbírni, így mielőbb dönteni kellett. 1989-től egyre növekvő mértékben a gitárok, és erősítők vették át az uralmat a boltban. A dobok pedig kikoptak a kínálatból. Sajnos a korra jellemző az, hogy akkoriban szinte minden érték eltűnt. Megszűntek a régi hangszerboltok, és a koncerttermek is sorra bezártak. A jó zenére, és az akusztikus hangszerekre az igény ugyan megvolt, csak a korszaknak nem volt a felmerült igényekre válasza. Jöttek a műanyag zenék, műanyag hangszeren, műanyag előadókkal. Aztán ennek is vége lett.
És újra történt valami. Sorban nyíltak olyan hangszerboltok, és koncerttermek amik visszahozták azt az életérzést ami a ’90-es évek elején már kihaltnak hittünk.
De ne is kalandozzunk el ennyire.
Mondhatnánk a vér nem válik vízzé. A gitárosok között komoly szakmai hírnevet szerzett hangszerbolt tulajdonosai megérezték az idő szelét, és az egyre centralizáltabb dobkínálati palettára újra felhelyezték a régóta ismert nevet: FINKEY. A gitárok újra átadták helyüket a doboknak, cineknek, és egyéb ütőhangszereknek, és az üzlet DOBOSUDVAR néven elkezdte újra forgalmazni az ismert márkákat megfizethető áron. És milyen furcsa az élet: újra jönnek a 20 éve nem látott arcok, nagy szeretettel és örömmel megint a FINKEY-hez.
És jönnek a fiatalok, akik kedvükre válogathatnak. Láthatják a dobok, elektromos dobok, cinek, bőrök, állványok, kiegészítők hatalmas arzenálját. A légkör baráti, vidám, és a két Finkey testvérnek köszönhetően korrekt, és kellően szakmai is. A dobok összerakva, beállítva, hangolva várják a vevőket, érdeklődőket. Szerintünk egy szaküzletnek ilyennek kell lenni. Az eladók nagy figyelemmel vannak a kezdőkre, akik még nem tudják milyen felszerelést, cint, állványt vegyenek. Hozzáértő módon segítenek kiválasztani az első dobverőket, tomokat, vagy cineket.
Én azt gondolom, a vérfrissítés - a jelenlegi hangszerpiac fényében – mindenképp jó döntésnek bizonyult.
És zárógondolatként. Azt hiszem már akkoriban gitárok kezdtek eluralkodni az üzletben, de még megfizethető áron, egy fantasztikus minőségű Headliner cinkészletet vettem tőletek. A cinek mind a mai napig – a kicsit már fáradt hangjuk ellenére – jó állapotúak, a tanítványok minden nap használják, és még én is felrakom Őket. Ezt nem gondoltam volna soha. A "nebulók" amikor említem nem hiszik el, és néha már én sem.
Azt hiszem megyek és megint veszek valami.
Link a dobosudvarhoz. Térkép itt nézhető meg.
Köszönet Ifj. Finkey Gábornak a cikk megírásában nyújtott segítségért.
Egy két híres név, vagy zenekar akik FINKEY dobokon játszottak:
Bardóczi Gyula (neoton), Jobbágy Dezső (old boys) Debreczeni Ferenc (omega),
Tobola Csaba (ossian), Dolly Roll, R-GO, …